Genel

Backlink Nedir, Ne İşe Yarar?

Backlink Nedir, Ne İşe Yarar?

İnternet ve web sitesiyle uğraşanlar backlink nedir ve ne işe yarar çok iyi bilirler. Ancak bu sektörün dışında olanlar bu soruyu ilk kez duyduklarında hiçbir şey anlamazlar ve doğal olarak da soruyu sorana bakınıp dururlar. Bazıları da vardır ki bunu duymuşlardır ancak ne işe yaradığı konusunda hiçbir fikirleri yoktur.
Bu terim aslında uzun zaman öncesinden bizim hayatımıza girdi diyebiliriz fakat günümüz şartlarında backlink nedir ne değildir size detaylı bir şekilde sunum yapmaya çalışalım.

Backlink Nedir?

Backlink bir internet sitesinin başka bir internet sitesinden metin, görsel, video gibi bağlantılar almasına verilen isim demektir. Yani bildiğiniz arama motorları her siteye bir kalite biçmiştir. Sizin sitenizin kaliteli bir sitede bahsediliyor olması değerli bir şeydir işte backlink çalışmasında bu yöntem uygulanır. Yani başka bir sitenin sizden bahsetmesini sağlamış olursunuz.
Aslında önceki senelere baktığınız da internet sitelerinin de çok fazla olmaması sizin ne tür bir siteden backlink alırsanız alın faydanıza oluyordu ancak arama motorları yeni algoritmalarında bu durumu da değiştirdi. Yani sizin siteniz ne ise aynen sitenizin içeriğine sahip olan bir siteden backlink almanız daha fazla etki ediyor. Yani şu şekilde belirtecek olursak her kaynaktan yani siteden backlink almak iyi olmadığı gibi aksine sitenize de zarar verebilecektir.

Backlink Geri Dönüşleri

Backlink aldığınızda size artı geri dönüşler kazandıracaktır. Yani sitenin size sağlamış olduğu referans sizinde sitenizin üst sıralara doğru gitmesine neden olur. Yani bunu aslında gündelik hayatımızdan bir örnekle sunacak olursak daha rahat anlatmış oluruz. Siz bir iş görüşmesine gittiniz ve oradaki insanlara referansınızı söylediniz.
Referansınız ise aynı sektörde olan bir işadamı o zaman yeni iş için başvurduğunuz kişi bu referansınızı dikkate alacak hatta sizi işe bile alacaktır. İşte backlink çalışması da aynı derece de önemlidir. Siz kendi siteniz için birden fazla internet sitesinde bu yönde bir çalışma yaptığınız da sitenizin de yükselme hızı o kadar dazla olacaktır.
Arama motorlarının artık siteler konusunda daha ciddi ve seçici olduklarını görebiliyoruz çünkü backlinklerden tutunda sitenizin içeriğine varıncaya kadar bir çok göstergeye dikkat ediyoruz. Sizin de bu şekilde bir çalışma yaptırıyor olmanız beraberinde size hit ve kalite kazandıracaktır.
Backlink’ten fayda alınabilmesi için linkin kalıcı olması ve sağlam bir siteden tercih edilmesi gerekir örneğin sizi seven ve sizden bahseden 10 tane sizden kötü site olduğunu düşünün ama bir tane sizden çok da fazla iyi olan bir sitenin size katkısı daha fazla olacaktır.
Backlink için sitenize bir fayda sağlamasını istiyorsanız çeşitli yöntemler deneyebilirsiniz. Örneğin bir başka blogdan metin alabilir ve link verilmesini sağlayabilirsiniz. Burada aynı kelime üzerinden hareket etmemeniz daha önemlidir.
Farklı kelimelere sitenizin kategorilerine hatta yazılarına link almanız gerekir. Mesela başka bir örnek vermek gerekirse haber sitesinden backlink alıyorsanız o zaman tüm sayfalarında görülecek olan bağlantılardan da uzak durmanız gerekir.

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bozbay ajans

Bir yanıt yazın