Genel

Google’da Sıralama Kaybı Neden Yaşanır?

Google’da Sıralama Kaybı Neden Yaşanır?

İnternet sitesi sahiplerinin en çok endişelendiği konulardan bir tanesidir arama motorlarındaki sıralamalar. Eğer arama motorlarında ilgili anahtar kelimelerde ilk sıralarda olursanız sitenizin trafiği oldukça yüksek rakamlara ulaşabilir. Ancak arama motorunda görünme ihtimaliniz düştükçe sitenize girecek ziyaretçi sayısı da aynı oranda düşecektir. Dünyanın şu an için en değer gören ve en büyük arama motoru şüphesiz Google’dır. Google’da sitenizle ilgili bir arama yapıldığında en üst sıralarda olmanız sitenizin statüsü açısından çok faydalı olacaktır. Ancak bazı durumlar sitenizin Google sıralamasında çok gerilere düşmesine sebep olabilir. Bu yazıda sıralama kaybına neden olabilecek şeyleri gelin hep birlikte öğrenelim.

Sıralama Kaybının Nedenleri

Site sahiplerinin elinde olmasa da hosting firmalarıyla ilgili oluşabilecek sorunlar o sitelerin de sıralama kaybetmesine neden olabilir. Örneğin sizin hosting firmanızın sizin sitenizi barındırdığı paket içerisindeki başka bir sitenin Google’ın gözünde değer kaybetmesi sizin sitenizin de sıralamasının aşağıya çekilmesine sebep olabilir. Ayrıca sitenizdeki içeriğin özgün olması sıralamanızın en üst sıralarda kalmasını sağlayan önemli etkenlerden biridir. Eğer sitenizde özgün olmayan içerikler bulunursa ve içeriğinizin kalitesi aşağıya çekilirse aynı şekilde sitenizin sıralaması da aşağıya çekilecektir. Sıralamayı etkileyen bir diğer olay da sitenizin güncelliğinde yaşanacak aksamalardır. Siteniz sürekli güncel içeriklerle desteklendikçe sıralaması yukarılarda olacaktır fakat sitenizde güncellemelere eskisi kadar özen göstermediğinizde sitenizin Google sıralaması da aşağıya düşebilir. Bunların önüne geçmek için sitenize gereken özeni düzenli bir şekilde göstermeli ve stabil bir içeriğin her zaman sitenize eklendiğinden emin olmalısınız.
Özetle siteniz ne kadar dinamikse Google sıralamasında da o kadar yukarıda kalacaktır. Bazı zamanlar site içinde düzenleme geliştirme ve tasarım değişiklikleri yapılabilir. Bu değişikliklerin Google sıralamasını etkilemeyeceği düşünülse de maalesef bu değişiklikler sıralamanızı kötü yönde etkileyebilir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken şey tasarımlarınızın Google kurallarına uygun olması ve SEO optimizasyonunun başarılı bir şekilde yapılmış olmasıdır.

Doğru SEO Optimizasyonu

SEO optimizasyonu sizin sitenizin Google sıralamasındaki yerini çok önemli ölçüde etkileyen faktörlerin başında gelmektedir. Sitemizin domain tescil süresi de sıralamanızı etkileyen faktörlerden biridir. Kalan tescil sürenizin bir yılın altına düşmemesine özen göstermelisiniz. Aksi takdirde Google sıralamanız buna paralel olarak gerileyebilir. Sitenizin Sıralamasını etkileyen bir diğer faktör ise sitenizin sosyal medya ortamlarındaki statüsüdür. Eğer sosyal medya ağları üzerinden spam kabul edilebilecek paylaşımlarda bulunursanız, örneğin tekrarlayan paylaşımlar yaparsanız bu hareket sizin sıralama kaybetmenize sebep olabilir. Profesyonel SEO ekiplerinden yardım almak ve sosyal ağları profesyonel bir şekilde kullanmak da sıralamanızı daha üst seviyelere taşıyacaktır.
Görüldüğü gibi sitenizin Google sıralamasında yerini kaybetmesine sebep olabilecek çok çeşitli durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumlardan kaçınmak tam anlamıyla mümkün olmasa da büyük ölçüde bunların önüne geçmek sizlerin elindedir.
Eğer sitenizin Google sıralamasında yukarılarda kalmasını ve bu sayede ziyaretçi trafiğinizin çok yüksek olmasını istiyorsanız mutlaka profesyonel bir SEO ekibiyle çalışmalısınız. Bu konuda uzman kişiler sizin sitenizin mümkün olan en yüksek Google sıralamasına sahip olması konusunda ellerinden geleni yapacaklardır. Bir sitenin reklamının ve sosyal ağlarda tanıtımının en profesyonel şekilde yapılması gerekir. Sitenizle ilgili yapılacak her hareket onun Google sıralamasını iyi ya da kötü şekilde etkileyecektir.
Olabildiğince kötü etkileyebilecek hareketlerden kaçınmalısınız. Bu konuda en garanti seçim SEO optimizasyonunu ve SEO çalışmalarını alanında uzman insanlara yaptırmak olacaktır. Eğer sitenizin tanıtımı Google kurallarına göre yapılırsa sitenizin Google tarafında statüsü yüksek bir değerde görülecektir. Böylece siteniz ilgili anahtar kelimelerle arama yapıldığında ilk olarak sonuçlarda gösterilen sitelerden birisi hatta belki de en birincisi olacaktır. Ancak eğer sıralamayı düşürecek yanlışlar yapılırsa bu sitenizin önemli ölçüde trafik kaybetmesine sebep olur. Bu da sitenizin zamanla tanınırlığını ve bununla paralel bir şekilde gelirlerini de önemli ölçüde sekteye uğratır.
Yeterince gelir elde edemeyen bir site de size faydadan çok yük olacaktır. Böyle durumlar uzman SEO ekipleri sayesinde önemli ölçüde engellenebilir. İnternet dünyasında bir reklamın bir de SEO uygulamalarının önemi yadsınamaz. Bir sitede Google kurallarına göre tasarım ve tanıtım yapıldığı takdirde o sitenin hatırı sayılır bir ziyaretçi trafiğine sahip olması çok doğal bir sonuç olacaktır.

Bir yanıt yazın