Genel

SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda adından sürekli söz ettiren SEO sözcüğü herkeste bir merak oluşturmuştur. Search Engine Optimizasyon cümlesinin kısaltması olarak hayatımıza giren ifade arama motorları işlemlerine kolaylık getiren bir tekniktir. SEO çalışması sayesinde ilgili web sitesi arama motorlarında üst sıralara çıkmaktadır.
SEO hizmeti veren bireysel ve kurumsal kişiler firmaların ya da web sitelerini üst sıralara taşımak isteyen kişilere yardımcı olmaktadır. Arama motorlarında üst sıralara çıkmak için matematiksel işlemler yapmak ve uygun adımları atmak gerekir. SEO işi bir uzmanlıktır bu konuda yeterince bilgisi olmayan kişiler ters sonuçlara da neden olabilir.
Bu işlemleri internet üzerinden daha aktif olmayan ve dijital pazarlama sektöründe öne geçmek isteyen kişiler kullanır. Günümüzde firmaların ve bireysel yatırımlarınızın büyümesini istiyorsanız interneti çok aktif olarak kullanmanız gerekir. Web sitesi ya da farklı satış kanalları açarak internet üzerinden müşterilerinize ulaşmanız gerekir.
SEO’ da sizin bu rekabet ortamında daha öne çıkmanızı sağlamaktadır. Uygun anahtar kelimeleri girerek ve web sayfanıza yönelik düzenlemeler yaparak Google, Yandex, Yahoo gibi arama motorlarında ilk sıralarda yer almanızı sağlar. Hangi sektörde ya da web sayfanızı hangi amaçla kullandığınızın bir önemi yoktur üst sıralarda yer almak istiyorsanız bu SEO faaliyetlerinden yararlanmanız gerekir.

SEO Çalışmaları

SEO işlemlerinde iki aşama söz konusudur. Site içi SEO çalışması ve site dışı SEO çalışması. SEO işlemlerinde site içi yapılacak adımlar web sitesinin alt yapısını düzenleyecek şekilde olur. Arama motorlarında daha kolay bir şekilde bulunması ve taranması, ilgili sitenin doğru hedef kitlesine yönelmesi amacıyla düzenlemeler yapılır.
Arama motorları web sitelerinin içeriğine yönelik hareket eder içerikteki anahtar kelimeler seçilir ve ilgili kişilere yönlendirilir. SEO uzmanı da bu düzenlemeyi yapar ilgili anahtar kelimeli bulur ve konuyu arayan kişilere ulaştırır. SEO uzmanı seçerken çok deneyimli olanları tercih etmek gerekir işini bilen ve bu işi uzun yılladır yapan kişiler tercih edilirse bir mağduriyet yaşanmaz.
Web sayfasının içerisinde yer alan içerisin özgün ve doğru olmalıdır SEO bunları kontrol eder ve standartlara uygun olması için çalışma yürütür. İlgili resimlerin ayarlanması, özgün içerik, etiketlerin girilmesi, hosting kullanımı gibi detaylar SEO tarafından yapılır ve site yayınlanır.

Site Dışı SEO

Site dışı SEO hizmeti daha hassas bir süreçtir. Bu aşamada ilgili SEO uzmanı yeterince tecrübeli değilse sitenize zarar verebilir. Bu aşamada tanıtım amacıyla backlink oluşturulur. Ya da ilgili SEO uzmanı tanıtım alarak sizin sayfanızı üst sıralara taşımak için çalışma yürütür. Başka sayfalara link verilerek tanıtım yapılması aşamasında doğru adımları atmazsanız maddi kayıplar yaşayabilirsiniz.
Google sayfaların içeriklerine göre ve aldatmalara karşı çok hassas davranır doğru ve özgün bilgiler girilmediğinde ya da farklı yönlendirmeler yapıldığında sayfanız kısa sürede kapatılabilir.

Bir yanıt yazın